zariadenie luxusnej ambulancie, zubna ambulancia interier
Moderná zubná ambulancia
Rekonštrukcia 2 izbového bytu, moderna kuchyna
Rekonštrukcia 2 izbového bytu
jedálensky stol v obyvacke
Betónový šarm: Elegantná rekonštrukcia obývacej izby
luxusna moderna kuchyna, dokonaly interier
Luxusný interiér s vysokým stropom
3 izbový byt I rekonštrukcia
vstupna čast rodinneho domu
Átriový dom 1979 I rekonštrukcia

Kontakt

Aké svetlo vybrať do kúpeľne? Návod od interiérovej dizajnérky

aké vybrať svetlo do kupelne

Rozhodujete sa o vybavení vašej novej kúpeľne a túžite po atmosfére, akú zažívate v luxusných hoteloch? Chcete, aby vaša kúpeľňa nielen očarila hostí interiérom a zariadením, ale zároveň bola aj funkčne osvetlená? Mám pre vás niekoľko rád, ako toto všetko dosiahnuť. Prečítajte si môj praktický návod, aké svetlo vybrať do kúpeľne.

Koľko wattov potrebujete v kúpeľni?

Predtým, než sa rozhodnete aké svetlo vybrať do kúpeľne, zvážte, na čo všetko budete kúpeľňu používať a koľko času v nej budete tráviť.

Čomu sa budete v kúpeľni venovať najviac? Odpovedzte si a podľa toho vyberte typ osvetlenia. Podlahovú plochu v štvorcových metroch pri plánovaní vynásobte desiatimi. Výsledok vám prezradí, koľko wattov budete určite potrebovať.

Aké svetlo vybrať do kúpeľne
vecteezy.com

Rozdeľte si kúpeľňu do troch zón

Kúpeľňu si môžete podľa vyššie definovaných účelov rozdeliť do 3 hlavných zón:

  • Prvá zóna je určená na hygienu.
  • Druhá vám poskytne priestor na líčenie.
  • Tretia zóna sa stane miestom vášho relaxu.

Pre každú z týchto zón zvážte všeobecné osvetlenie a mali by ste pristúpiť aj k zónovaniu, aby ste dosiahli optimálne svetelné podmienky.

Všeobecné (nielen stropné) osvetlenie

Všeobecné osvetlenie osvetľuje celý priestor kúpeľne. Zvyčajne sa to rieši stropným svietidlom, ale akékoľvek osvetlenie, ktoré rozjasní kúpeľňu a umožní vám voľne a bezpečne sa pohybovať po miestnosti, považujeme za všeobecné. Takéto osvetlenie malo vrhať svetlo rovnomerne do všetkých 4 rohov kúpeľne.

Pri rozhodovaní o tom, aký druh všeobecného osvetlenia si želáte, zvážte plochu vašej kúpeľne.

Najbežnejším všeobecným osvetlením je stropné osvetlenie. Stropné osvetlenie vašu kúpeľňu osvetlí komplexne. Všetko samozrejme závisí od toho, aká veľká je vaša kúpeľňa, ale aj od toho, aké farby a materiály zvolíte.

aké svetlo vybrať do kúpeľne kde sa nachadza voľne stojaca vaňa
vecteezy.com

Ako hlavné stropné osvetlenie odporúčam prisadené LED svietidlo alebo zapustené v strope. Pri zapustenom svietidle, je potrebné zistiť, či máte dostatočný priestor v sadrokartóne pre vybrané svietidlo.

Aké svetlo vybrať do kúpeľne nad zrkadlo

Pri plánovaní osvetlenia zóny na líčenie by ste mali predovšetkým zvážiť využitie prirodzeného svetla. Denné svetlo je najprirodzenejšie a najpríjemnejšie pre oči, preto je ideálne, ak je zóna na líčenie umiestnená blízko okna. Ak to nie je možné, je dôležité napodobniť denný svetelný režim pomocou umelého osvetlenia. Teplota a farba svetla zohrávajú kľúčovú úlohu pri osvetlení líčiacej zóny. Najvhodnejšie je neutrálne biele svetlo s teplotou okolo 4000 Kelvinov, ktoré najviac pripomína denné svetlo. Teplé svetlo (žlté) môže skresľovať farby a studené svetlo (modré) zase pôsobí neprirodzene.

Zrkadlové svetlá sú integrované priamo do rámu zrkadla alebo umiestnené okolo neho. Poskytujú priame a rovnomerné osvetlenie, ktoré je nevyhnutné pre presné líčenie. LED zrkadlá s nastaviteľnou intenzitou svetla sú skvelou voľbou.

Aké svetlo vybrať do kúpeľne
vecteezy.com

Doplnkovým osvetlením vytvoríte atmosféru

Posledným typom osvetlenia, ktoré je dôležité zvážiť pri osvetľovaní vašej kúpeľne, je tzv. doplnkové osvetlenie.

Doplnkové osvetlenie slúži na to, aby vašej kúpeľni dodalo konkrétnu atmosféru alebo zvýraznilo kút či výklenok v priestore. Takéto osvetlenie neosvietlí celú miestnosť, ale vytvorí náladu a je to skvelá príležitosť, ako experimentovať.

Nainštalujte doplnkové osvetlenie v podobe nástenného svietidla alebo aj stropného osvetlenia na miesto, ktoré chcete zvýrazniť.

Ak máte dostatočne veľkú kúpeľňu, v ktorej je priestor aj pre toaletný stolík, nezabudnite na lampu ako dodatočný zdroj svetla.

Aké svetlo vybrať do kúpeľne: teplé alebo studené?

Pri voľbe farby svetla a jeho intenzity zvážte atmosféru, ktorú chcete dosiahnuť. Pre všeobecné osvetlenie a relax odporúčam teplú farbu osvetlenia (3000k), zatiaľ čo pre líčenie môžete neutrálnu farbu (4000k), ktoré pripomína denné svetlo.

farba osvetlenia v kelvinoch, aké svetlo vybrať do kúpeľne

Využiť môžete aj rôzne formy zaujímavého podsvietenia, ktoré dodajú kúpeľni nezameniteľnú atmosféru. Osvetliť môžete len niektoré prvky v kúpeľni, napríklad vaňu, sprchový kút alebo zrkadlo.

Stále máte nejaké otázky? Využiť môžete aj hodinovú konzultáciu s dizajnérkou.

Malý tip na záver: bezpečnosť je kľúčová

Pri výbere osvetlenia nezabúdajte ani na bezpečnosť. Pre stropné osvetlenie použite základné krytie IP 20. Svietidlá blízko vane či sprchy by však mali mať krytie IP 44. Pre svetlá umiestnené v sprche použite krytie IPx67. Bezpečné osvetlenie prispieva k celkovému komfortu a pohode vo vašej kúpeľni.

Mohlo by vás zaujímať

Rekonštrukcia kúpeľne svojpomocne: 1x miestnosť 6x iný návrh

Práčovňa snov a praktické tipy na jej zariadenie

Prerábka kúpeľne svojpomocne: Šablóna na rozpočet zadarmo

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *