zariadenie luxusnej ambulancie, zubna ambulancia interier
Moderná zubná ambulancia
Rekonštrukcia 2 izbového bytu, moderna kuchyna
Rekonštrukcia 2 izbového bytu
jedálensky stol v obyvacke
Betónový šarm: Elegantná rekonštrukcia obývacej izby
luxusna moderna kuchyna, dokonaly interier
Luxusný interiér s vysokým stropom
3 izbový byt I rekonštrukcia
vstupna čast rodinneho domu
Átriový dom 1979 I rekonštrukcia

Kontakt

Ako zariadiť malú detskú izbu?

Premena škôlkara na školáka

Ako zariadiť malú detskú izbu je naozaj veľká výzva. Vlastná izba je veľkým krokom v živote dieťaťa, je to jeho prvé stretnutie s nezávislosťou.  Vo veku, keď sú deti pripravené mať svoj vlastný životný priestor, ešte nie sú dosť nezávislé na to, aby sa sami rozhodli, ako by mala ich izba vyzerať. Tak im pomôžte :-), je to len na vás, aby ste vytvorili dokonalú rovnováhu medzi vašim výberom a želaniami dieťaťa. Vy ste tí, ktorí robia všetky dôležité rozhodnutia, napríklad dizajn miestnosti, výber nábytku a farieb stien. Ak sa práve púšťate do zariaďovania, v prvom rade by ste mali vedieť, že neexistuje univerzálne pravidlo o tom, ako by mala detská izba vyzerať. Existuje však niekoľko základných zásad, ktorými sa môžete riadiť.

ako zariadit malu detsku izbu

Image by ArthurHidden on Freepik

Logická a funkčná detská izba

„Decká izba“ ako jej zvyčajne hovoríme, by mala v celku tvoriť detský svet v jednej miestnosti. Plniť viacero funkcií naraz. Pravidlo dennej a nočnej zóny, ktoré riešim pri zariaďovaní komplexných interiérov, je potrebné uplatniť aj v detskej izbe. Aby detská izba spĺňala logickú funkčnosť priestoru, je potrebné rozdeliť izbu na priestor na hranie – obývačka, priestor na spanie – spálňa, detský stolík so stoličkami… – tvorenie, učenie a odkladací priestor – šatník. A to všetko je potrebné riešiť zvyčajne na 15 m2. Aby bola izba nielen funkčná, ale aj krásna, chceme jej vdýchnuť ideu.

ako zariadit malu detsku izbu pre dievca

Image By vecstock

Ako zariadiť malú detskú izbu

Idea miestnosti by mala odrážať osobnosť dieťaťa. Farby, doplnky, posteľ, nábytok či police by mali byť atraktívne pre vaše malé dievčatko alebo chlapca. Ak plánujete zariadiť detskú izbu pre školáka alebo adolescenta, nezabudnite s ním prediskutovať jeho záujmy. Ak sa dieťa zaujíma o šport, geografiu, hudbu, cestovanie, knihy, históriu, superhrdinu atď., prečo z toho neurobiť hlavnú tému? Vášmu dieťaťu prinesie nesmiernu radosť a Vám uľahčí prácu.

Aké farby do detskej izby?

Ružová pre dievčatko a modrá pre chlapca je klasická myšlienka, čo nás pri zariaďovaní izbičky napadne. Nebojte sa však podľahnúť moderným trendom a trochu experimentovať. Napríklad aktuálnym trendom pre rok 2023 je Viva Magenta.

farba roka 2023

Zdroj: Pantone

Deti rastú rýchlejšie, ako si dokážete predstaviť, a preto sa pri výbere nábytku rozhodnite pre neutrálnu farebnú paletu, ktorú môžete ľahko prispôsobiť veku dieťaťa; keď je malé, môžete izbu ozdobiť zábavnými a farebnými jednorazovými a vymeniteľnými predmetmi, ako sú vankúše a poťahy alebo nálepky.

Na trhu je množstvo dostupných nábytkov, farebných kombinácií, tapiet a nápadov. Bezpečnosť detskej izby je však na prvom mieste. A preto myslite na vlastnosti, ktoré by mali zariaďovacie prvky plniť:  bezpečné, pohodlné, jednoduché a funkčné. Je dôležité vyhnúť sa ostrým hranám nábytku, uprednostnite zaoblené a vyhnite sa všetkým možným ťažkým predmetom na policiach. 

ako zariadit malu detsku izbu pre chlapca

Image by Freepik

Ako osvetliť malú detskú izbu?

Izba by mala byť zábavná a mala by odzrkadľovať všetko šťastie a zábavu sveta. Jednou z tých vymeniteľných prvkov, vďaka ktorým bude miestnosť vyzerať vzrušujúco za pár sekúnd, sú svietidlá, ktoré vnesú teplú atmosféru do izby. Svetlo priamo vplýva na psychiku a momentálne pocity každého z nás. Odporúčam použiť  centrálne svietidlo, ktoré bude prisadené k stropu a nebude brániť pri hre. Doplnkovými svetlami môžete rozžiariť jednotlivé zóny a prispôsobiť momentálnej aktivite, či už by ste chceli, aby pôsobilo na Vaše dieťa utlmujúco alebo naopak ho povzbudilo v aktivite. 

Doplnky

Zapojte dieťa do rozhodovania a neskôr do samotnej dekorácie. Nebojte sa spoločne popustiť uzdu fantázie. Hračky môžu slúžiť ako ozdoba, pretože prichádzajú v rôznych farbách a veľkostiach a určite sú to, čo vaše dieťa bude milovať. Pridajte do postele veľa rôznych farebných vankúšov. Stenu môžete ozdobiť fotografiami alebo kresbami vášho dieťaťa. Posteľ orientovaná k oknu znamená krásny výhľad z perín. Nezabúdajte na úložné priestory na hračky. Izbu krásne doplní okrúhly „guľatý“ koberec. Pribudnú však návštevy nových kamarátov zo školy, ktorých pohodlne usadíte napríklad na moderný pletený pouf alebo sedací farebný vak. Ak máte izbičku väčšiu, nebojte sa vyplniť priestor. Výborným nápadom sú aj detské pohovky.

Pozrite si doplnky

Ak si neviete poradiť sami, môžete ma kontaktovať, rada Vám pomôžem vyskladať detskú izbu snov, či už to bude dievčenská izba, izba pre chlapca alebo moderná izba pre teenagera. Potrebujete poradiť?

Tip dizajnérky: Zistite, ktorých 5 bezplatných 3D programov na zariadenie a vizualizáciu vášho interiéru môžete využiť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *