zariadenie ambulancie
Moderná zubná ambulancia
Zubná ambulancia dizajn
Rekonštrukcia 2 izbového bytu
Betónový šarm: Elegantná rekonštrukcia obývacej izby
Luxusný interiér s vysokým stropom
3 izbový byt I rekonštrukcia
Átriový dom 1979 I rekonštrukcia

Kontakt

Prírodné svetlo v interiéri a ako s ním pracovať

Prírodné svetlo sa stáva v interiéri nenahraditeľným prvkom. Ovplyvňuje vizuálny dojem z miestnosti, ale zároveň vplýva aj na náladu a pohodu. A preto by som vám rada odporučila, ako s ním v interiéri pracovať.

Pri plánovaní dispozícií miestností dbajte na to, aby boli čo najviac otvorené smerom k zdrojom prírodného svetla, ako sú okná a francúzske dvere. Voľba správnej orientácie miestností podľa svetových strán je tiež kľúčová. Napríklad obývacia izba s oknami orientovanými na juh bude počas dňa prirodzene svetlejšia a teplejšia. Zatiaľ čo spálňa na severe zabezpečí menej rušivého svetla a chladnejšie prostredie pre spánok.

Svetlé a jasné farby

Svetlé povrchy odrazia viac svetla, čím prispejú k jeho rozšíreniu po miestnosti. Použitie svetlých farieb na stenách, stropoch a dokonca aj na podlahách môže pomôcť rozptýliť svetlo hlbšie do interiéru. Naopak, tmavé farby absorbujú svetlo, čo môže vytvoriť útulnejšiu, ale tmavšiu atmosféru. Ak sa tmavej farby vo vašom interiéri nechcete vzdať, odporúčam ju vhodne skombinovať. Tmavú stenu v spálni za posteľou dolaďte svetlými stenami okolo okien. Vznikne krásny kontrast. V miestnosti budete mať dostatok svetla, ale zároveň sa budete cítiť aj útulne. Pri výbere farieb a materiálov pre váš interiér teda vždy zvážte, ako ovplyvnia rozloženie a intenzitu prírodného svetla.

Zrkadlá a lesklé povrchy

Intenzitu prírodného svetla v miestnosti môžete zvýšiť zrkadlami. Rozptýlia prírodné svetlo po interiéri. Umiestnite na stenu, na ktorú dopadá svetlo z boku.

Záclony a žalúzie

Mäkké ranné svetlo ponúka upokojujúce prostredie, zatiaľ čo jasné popoludňajšie svetlo môže miestnosť oživiť. Pracujte so záclonami, žalúziami alebo roletami, aby ste mohli regulovať intenzitu a množstvo svetla vstupujúceho do miestnosti. To oceníte hlavne v lete. Sú však aj určitou formou izolácie. Na výber je na trhu veľké množstvo typov, farieb a vzorov. Tieto prvky vám umožnia vytvoriť želanú atmosféru a zároveň poskytnú súkromie. Vybrať si môžete z rôznych jednoduchých, alebo naopak, komplikovanejších vzorov a dizajnov.

Usporiadanie nábytku

Rovnako záleží aj na tom, ako usporiadate nábytok v interiéri. Neblokujte prístup prirodného svetla. Pred oknami či okolo okien nechajte čo najviac voľného priestoru. Interiér bude prirodzene osvetlený a vzdušný. Používate aj rôzne sklenené, priehľadné a nízko profilované kusy nábytku. Nepreťažujte vizuálne miestnosť masívnym nábytkom.

Fotky: Kaboompics.com

Integrujte prírodné svetlo s umelým osvetlením

Prírodné svetlo je nádherné, ale nie je stále dostupné. Preto je dôležité mať dobrý plán pre umelé osvetlenie, ktoré môže prírodné svetlo doplniť alebo nahradiť. Rozmýšľajte o rôznych typoch osvetlenia „ambientné, pracovné a dekoratívne“ a o tom, ako môžu spolupracovať s prírodným svetlom a prispôsobiť sa rôznym potrebám počas dňa. Prečítajte si nasledujúci článok, ktorý vám pomôže vhodne si vybrať umelé osvetlenie. Ak si predsa len neviete poradiť kontaktujte ma a spolu vytvoríme priestor, ktorý bude nielen krásny, ale aj funkčný pre vás a vašu rodinu.