zariadenie ambulancie
Moderná zubná ambulancia
Zubná ambulancia dizajn
Rekonštrukcia 2 izbového bytu
Betónový šarm: Elegantná rekonštrukcia obývacej izby
Luxusný interiér s vysokým stropom
3 izbový byt I rekonštrukcia
Átriový dom 1979 I rekonštrukcia

Kontakt

Ekologické vianočné dekorácie

Vianoce sú obdobím radosti, pokoja a vzájomného obdarovania. Sú však aj časom, kedy produkujeme neskutočne veľké množstvo odpadu a zároveň aj míňame veľa energie. Preto je dnes tak veľmi dôležité, aby sme slávili Vianoce ekologicky. Ako na to? Veľmi rada vám poradím. Pripravila som pre vás niekoľko tipov na ekologické vianočné dekorácie.

Vianočný stromček

V prvom rade, zahoďte umelý vianočný stromček. Plasty nie sú in ani na Vianoce. Čo tak si vytvoriť vlastný? Môžete recyklovať akýkoľvek materiál. Drevené vianočné stromčeky vám navyše vydržia naozaj dlho. Môžete ich používať opakovane. Nič vám však nebráni každý rok vytvoriť nové ozdoby. A malý tip: Do malých bytov či kancelárií sa ideálne hodia stromčeky na stenu.

Drevený vianočný stromček na stene
Image by user15285612 on Freepik
Drevený vianočný stromček, rebrík
Image by gpointstudio on Freepik
Ozdoby na vianočný stromček

Ak ste sa rozhodli pre umelý vianočný stromček, nič nie je stratené. Nekupujte však každý rok nové vianočné ozdoby. Krásne sú aj gule z minulého roka. Ak ich však predsa len chcete nejako vylepšiť, obaľte ich látkou, vlnou, papierom, stuhami alebo inými materiálmi, ktoré máte po ruke. Môžete ich nastriekať nabielo a domaľovať akrylovými farbami. Získajú úplne nový vzhľad.

Doma robené vianočné gule
Image by Freepik

Na vrchole rebríčka popularity ostávajú vianočné ozdoby na stromček z prírodných materiálov, ako je napríklad drevo, prútie a šišky, ale vyrobiť si ich môžete aj maľovaním, lepením alebo dokonca háčkovaním či šitím.

Doma robené vianočné ozdoby na stromček
Image by awesomecontent on Freepik
Vianočné dekorácie do interiéru

Vyrobte si vlastné ekologické vianočné dekorácie z papiera, látky, vlny, dreva, šišiek, sušeného ovocia, orechov, korenia alebo iných materiálov, ktoré máte doma alebo ich nájdete v prírode. Takéto ozdoby sú nielen pekné, ale v prvom rade aj originálne a jedinečné. Môžete vytvoriť aj ekologický adventný kalendár. Papierové vrecúška pomaľujte a ozdobte podľa vášho vkusu. Naplňte napríklad sušeným ovocím, orieškami alebo v rodinnom kruhu napečenými medovníkmi.

Image by Freepik

Jednoducho vytvoríte z prírodných a ekologických materiálov aj dekorácie na stôl. Môžete použiť nejakú drevenú tácku alebo dokonca aj starší rám na obraz. A potom už len doplňte tým, čo sa vám páči. Na výber je toho mnoho: malé borovicové šišky, sviečky, drevené hviezdy alebo červené bobule, jutová šnúra či čerstvé vetvičky ihličnatých stromov.

Ekologická vianočná dekorácia na stôl z prírodných materiálov
Image by Freepik
Vianočný veniec

Z prírodných materiálov si môžete vytvoriť aj ekologický vianočný veniec na dvere. Použite gaštany, konáriky, kôru, mach alebo odpad z píleného dreva či šišky. Rovnako vytvoríte aj adventný veniec na stôl. Doplňte ho sviečkou.

vianočný veniec
Image by YuliiaKa on Freepik
Sójové sviečky

Zabudnite na elektrické svetielka. Pocit pokoja a uvoľnenia u vás vyvolajú sviečky. Prinesú vám nádhernú vianočnú atmosféru a zároveň aj prevoňajú celú vašu domácnosť. Odporúčame sójové sviečky a najlepšie v skle. Vôňa škorice a klinčekov vás očarí.

Image by pvproductions on Freepik

Verím, že vás moje nápady inšpirovali a tento rok si vytvoríte naozaj krásne a unikátne ekologické vianočné dekorácie z recyklovateľných materiálov, ktoré dodajú vášmu domovu tú pravú vianočnú atmosféru. Skúste ich podarovať a možno tak inšpirujete ostatných, aby ďalšie Vianoce chránili životné prostredie aj oni. Dajte mi vedieť, aké ekologické vianočné dekorácie pripravujete tento rok vy.